NÍZKOENERGETICKÝ RODINNÝ DŮM BEZ ZATEPLENÍ

Každý říká : „ Dům nejprve dobře zateplím, vyměním okna, pak budu uvažovat o tepelném čerpadle“. Je to ale správný postup ? Tento dům možná znáte z časopisů. Je velmi hezký, často je prezentován v tisku. Asi 35 km od Zlína.

Dům je nezateplený, hodně prosklený. Běžné sklo, nikoliv vakuovky. 2 podlaží, celkem 200 m2 podlahy. Před 6 lety zde firma KODEK instalovala tepelné čerpadlo voda – voda. 14,3 kW. Teplo se odebírá z vrtané studny hloubky 12 m. Je zde vysoká vápennatost vody 21 německých stupňů ! Přesto výměník nebylo nutno, ani po 6 letech, čistit. Topí do podlahového otopného systému a ohřívá teplou vodu. Není zde záložní elektrokotel. Jen krb, který se využívá jen pro okrasu. Občas.

Náklady na vytápění :
Tepelné čerpadlo je správně nadimenzované, a tedy vysoce úsporné. Do loňského roku 5 měsíců x 800,- Koruny /měsíc, celkem tedy 4 000,- Korun ročně. Od Zdražení el. Energie 1700,- korun měsíčně, za rok tedy 8 500,- korun. !!! Při ceně 1,60 koruny za kWh nízký tarif. Vytápění tohoto domu nyní po zdražení zemního plynu by vycházelo 45 - 60 000,- korun. Díky tomu, že v domě je instalované tepelné čerpadlo, dům má velmi levnou elektřinu i pro ostatní spotřebiče. Lednička, pračka, mražák, žárovky to vše jsou další úspory. Investice do tepelného čerpadla se majiteli již vrátila.

Podlahový otopný systém je dimenzován pro tepelné čerpadlo. Tedy malinko odlišně od podlahovývh otopných systémů pro zemní plyn. Dům je halového typu. Přesto, teplo se drží u země. Je li v patře na termostatu + 21 oC, V přízemí je + 23o C. Tedy příjemné vytápění, bez průvanu.

Investice do zateplování, nebo výměny oken, nemá smysl. Cca 200 000 korun by mělo návratnost delší, než 100 let.

Majitel domu. Ing. Haško je bývalý zaměstnanec elektrárny. Eviduje přesně spotřebu energie. Tvrdí, „Můj dům je nízkoenergetický , i bez zateplení. Spotřeba je jen 23 kWh / m2 a rok.“